Baron Logo

Merhaba ben Cengiz! İstanbul'da, Freelance Web Developer olarak profesyonel bir şekilde, web tasarım (web arayüz tasarım), HTML5-CSS3 front end kodlama, PHP back end programlama ve SEO hizmeti veriyorum. Siz de profesyonel destek alın mağdur olmayın!

Takip Edin

a

Django Nedir?

Django Nedir?

Django Nedir?

Django, Python ’da yazılmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir web uygulama frameworküdür. Bir framework, geliştirmeyi kolaylatıran bir modüller toplamından başka bir şey değildir. Bir grup haline getirilirler ve uygulama veya web sitelerini sıfırdan başlamak yerine var olan kaynaklardan yararlanarak oluşturmanıza olanak tanırlar. 

Bu sayede web siteleri - tek bir kişi tarafından tasarlanan basit web siteleri bile - kimlik doğrulama desteği, yönetim ve yönetici panelleri, iletişim formları, yorum kutuları, dosya yükleme desteği ve daha fazlası gibi gelişmiş işlevleri içerebilir. Ya da şöyle ifade edersek, eğer bir websitesini sıfırdan oluşturmak istiyorsanız bunların tümünü kendinizin geliştirmesi gerekir. Eğer bunun yerine bu bileşenlerin kurulu olduğu bir framework kullanırsanız tek yapmanız gereken onları sitenize en uygun şekilde düzenlemek olacaktır. 

 

Resmi proje sitesine göre Django, “hızlı geliştirme ve temiz, kullanışlı tasarımları destekleyen bir üst düzey Python Web frameworküdür. Deneyimli geliştiriciler tarafından oluşturulmuştur ve ağ geliştimenin zorluklarıyla uğraşarak sizin Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek kalmadan uygulama geliştirmenizi sağlar. Ücretsizdir ve açık kaynaklıdır.”

Django size kendi projelerinizde kullanabileceğiniz büyük bir modüller toplamı sunar. Öncelikle, frameworkler geliştiricilerin çok fazla zaman harcamalarının önüne geçmek ve onları baş ağrısından kurtarmak için vardır, tıpkı Django gibi. 

Ayrıca, Django'nun önyüz geliştiriciler düşünülerek oluşturulduğunu öğrenmek de ilginizi arttırabilir. “Django’nun şablon dili, tasarımcılar ve ön yüz geliştiriciler gibi HTML ile çalışmak için kullanılanların kendilerini rahat hissetmeleri ve kolayca öğrenmeleri için tasarlanmıştır. Ancak, geliştiricilerin şablon dilini gerektiği gibi güçlendirmelerine izin veren esnek ve son derece genişletilebilir bir özelliktir.”

Eğer Python ile ,özellikle web tasarımı veya web uygulamalarında, çalışacaksanız Django frameworkünü mutlaka aklınızda bulundurmalısınız. Oldukça faydalı ve kullanışlı olacaktır.