Baron Logo

Merhaba ben Cengiz! İstanbul'da, Freelance Web Developer olarak profesyonel bir şekilde, web tasarım (web arayüz tasarım), HTML5-CSS3 front end kodlama, PHP back end programlama ve SEO hizmeti veriyorum. Siz de profesyonel destek alın mağdur olmayın!

Takip Edin

a

Front-End vs Back-End

Front-End vs Back-End

Front-End vs Back-End

Front-End Web Geliştirme

“İstemci tarafı” geliştirme olarak da bilinen front-end web geliştirme, kullanıcının doğrudan yaşadığı her şeyi içerir: metin ve renklerden düğmelere, görüntülere ve gezinme menülerine. Siteyi tasarlamanın amaçlarından biri, siteyi açtığımızda bilgilerin ilgili ve okunması kolay bir biçimde olduğunu görmemizdir. Bugünün zamanında, sitenin açabileceği cihazların farklı boyutları ve çözünürlükleri vardır, bu nedenle sitenin cihazda doğru bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamak önemlidir. Ayrıca, sitenin farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde doğruluğunu sağlamamız gerekir.

Front-end web geliştirme için kullanılan ana diller şunlardır:

HTML: bir tarayıcıda görüntülenecek web içeriği oluşturmak ve düzenlemek için kullanılan temel bir kodlama dilidir.

CSS: HTML'ye eşlik eden ve bir Web sitesinin içeriğinin düzen, yazı tipleri, renk vb. tarzını tanımlayan bir dildir.

JavaScript: bu, web sitesindeki iletişim formları, açılır menüler vb.gibi etkileşimli içerik için bir programlama dilidir..

Ana dillerin yanı sıra günümüzde Bootstrap ve Angular, jQuery gibi JavaScript kütüphaneleri gibi ana dillerle birlikte kullanılan diğer diller de vardır.

 

Back-End Web Geliştirme

“Sunucu tarafı” olarak da bilinen back-end web geliştirme görünmezdir. Veri depolamak, düzenlemek ve front-endin gerçekten çalışmasını sağlamaktan sorumludur. Bir uygulamanın back-endi hesaplamalar, veritabanı etkileşimleri, iş mantığı ve performans gibi şeyler sağlar, gönderme ve bir web sayfası olarak görüntülenecek bilgi alması gibi, front-end ile iletişim kurar. Web sitesinde bir iletişim formunu doldurmak veya çevrimiçi bir satın alma yapmak gibi etkileşimde bulunduğunuzda, tarayıcı sunucu tarafına bir istek gönderir ve bu da bilgileri web sitesinde görüntülenen bir front-end kodu şeklinde gönderir. Back-end kodları, istemcinin aksine sunucuda çalışır, bu nedenle uygulamanın yavaş yüklenmesini, web sitesinin çökmesini vb. önlemek için programlama dillerini, veritabanlarını ve sunucu mimarisini bilmek önemlidir..

Bir uygulamadaki kodların çoğu back-end ile yazıldığından, anlaşılması ve çalışması kolay olmalıdır. Uygulama front-end kodunu içerir ancak bir veritabanının tanıyabileceği bir dil kullanılarak oluşturulmalıdır. Yaygın olarak kullanılan back-end dilleri Ruby, PHP,. net, Java ve Python'dur.